Soolalatern

Juhtusin ühes FB grupis nägema, et tehti soolalaternaid. Õieti küll kasvatatakse soolakristalli.  Kuna seal ilmnes, et inimestel on nii palju küsimusi, kuidas kristall kasvab ja millist soola kasutada, siis otsustasin omalt poolt veidi valgust heita.

Kasutada võib ükskõik millist soola: peensoola, meresoola. Ainus mis minus veidi kõhklusi tekitavad on maitsesoolad. Mõnedes neist on seda muud värki rohkem kui soola. Kuigi samas see sool, mis seal sees on peaks ikkagi kasvama hakkama :) Jällegi kui kasutada soolakristalli küünlalaternana… siis ma ei tea, kas te just igapäevaselt tahaksite, et tuba lõhnaks küüslaugu järele näiteks. :)

Grupis prooviti erinevate soolade kasvamist. Himaalaja roosa sool väidetavalt andis roosakat kristalli. Samas must sool oli ilusaid valgeid kristalle andnud.

Kõige rohkem uskusin, et värvilist kristalli võiks saada vannisoolast. Kahjuks läks sellel tütarlapsel eksperiment nässu ja jäigi teadmata, mis oleks saanud. Endal ka hetkel vannisoola pole, et proovida. See võiks ju peale värvi ka mõnusat lõhna levitada.
Kunagi peaks ära proovima :) Tekitabki kohe tahtmisse poodi kimada :) Samas ma mõtlen,et vannisoolas olevad eeterlikud õlid äkki takistavad soolakristalli kasvamist?

Laterna jaoks sobiks kõige paremini klaasnõu. Kui kristalli niisama kasvatada siis võib tegelikult üks kõik mille peale või mille sisse proovida seda saada. Minu jaoks ainus “kahtlane” nõu on metallnõu. See võib äkki oksüdeeruma hakata?!

Kui nõu ja sool on olemas siis kristalli kasvamise eeltingimus on see, et sool tuleb märjaks teha. Vett võiks panna soolale nii, et seda on umbes millimeeter üle soola pinna. No see pole küll nii täpselt oluline aga soola peaks olema palju ja vett vähe. Soovitavalt kasutada kuuma vett, sest siis hakkab kristall kohe arenema.

Ühes FB grupis tekkis küsimus kui palju peaks soola panema? Mina isiklikult panin pool cm, mõned teised panid 1cm. Ega see nii grammi pealt oluline polegi. Sõltub ju sellest milline  nõu on, mille sisse kristalli kasvatada. Kui akvaarium võtta, siis ma arvan, et võib julgelt 5cm panna :) Liiga vähe ei maksa panna – ma arvan, et millimeetrisel soolakihil pole jõudu väga suureks kasvada või vähemalt võtab see aega. Kui liiga palju panna siis sul on lihtsalt klaas soola täis ja kristallil pole kuhugile väga kasvada.

Mina olen oma kristalli radika peal valmis kasvatanud ja siis laternana kasutanud. St. kristall vajab kasvamiseks sooja.

Grupis kasvatati kristalli, nii et pandi küünal sinna samasse klaasi ja tänu küünla soojusele hakkas kristall kasvama. Samas oli paljudel probleemiks  see, et küünal põleb tunnikese ja kustub ära. Katsetasin ka ise küünlaga ja tõesti, küünal mis tavaliselt põleb kaua – seal soolvee peal kohe üldse ei tahtnud põleda. Põles keskelt ära ja kõik. Kusjuures erinevad küünlad põlesid erinevalt.
Ilmselt mõjusid siis vee ja soola aurud niiviisi.

Natuke tuleb ka aega ja kannatust varuda. Esialgu ei näe need kristallid maailma kõige ilusamad välja – see on muidugi ainult minu isiklik arvamus. Igatahes tuleb kristalli mõnda aega kasvatada, et see meenutaks sellist mõnusat härmatisega kaetud nõu.

Ah jaa. Kui sool vahepeal ära kuivab, siis sellest pole midagi – sel ajal see lihtsalt ei kasva. Edasi kasvatamiseks tuleb lihtsalt uuesti veidi vett lisada ja nõu sooja panna :)

Mina lisasin seekord natuke liiga palju vett. Kristall hakkas hoopis veepinnale tekkima ja mul polnud kannatust oodata. Kallasin vett vähemaks ja kasv läks kohe lahti :) Pilt esialgsest kristallist on ainult sellepärast et kristalli sisse tekkis südame kujuline auk.

soolasydaPeale mitut päeva oli latern sellises seisus. Ehk sool pole end veel üle ääre eriti ajanud :) pealemitut

….ja nüüd olen seda laternana kasutanud. Aegajalt siiski pisut vett lisades. Sool on jõudnud peaaegu pokaali jalani.sl1.jpgsk4Üks lähivõte ka.sk2

sl3Kellelgi küsimusi tekkis siis võib alati nõu küsida :)

Detsember 2016

Nüüdseks on minu jaoks värvide müsteerium lahendatud :) Mina proovisin vedela akvarelliga ja asi toimis. Ilmselt sobivad ka tindid ja üsna tõenäoliselt ka toiduvärvid.

Alusatasin kollase värviga. Hiljem lisasin sinist. Osaliselt värv ka segunes ehk muutus roheliseks. Lõpuks lisasin ka punast. Aga seda ei viitsinud tol hetkel kasvatada. Samas saab seda suvalisel ajal edasi kasvatada.

v2rviline_soolalaternpunanev2rvid

nimi

2 arvamust “Soolalatern” kohta

  1. Jah sool on klaasi põhjas ikka. Lihtsalt vee lisades hakab see kristall kasvama ja järjest rohkem seda olema saab :) Võib endale soolakasvatuse rajada :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>